Jesteś tutaj: Strona główna Dystrybucje Pitbull

Pitbull


Rok produkcji: 2005
Premiera: 09.04.2005
Dane techniczne: Barwny. 97 min.

Film dostępny na DVD

Oficjalna strona filmu: http://www.pitbullfilm.pl/

FABUŁA:

Policjanci z warszawskiego Wydziału Zabójstw nawiązują kontakt z Worwzakonnikiem (Ryszard Filipski), który w świecie przestępców pełni rolę "sędziego". W warszawskim półświatku działa Said (Waldemar Walisiak), odpowiedzialny za liczne porwania i morderstwa ormiańskich handlarzy. Said ukrywa się za granicą. Wor chce go wyeliminować rękami warszawskich policjantów. Do tego celu wybiera oficera Wydziału Zabójstw Despero (Marcin Dorociński), któremu wystawia córkę Saida - Dżemmę (Weronika Rosati). Jedna noc niespodziewanie przeradza się w romans. Zwabiony Said wraca do Warszawy.

Postać Saida jest autentyczna. Obecnie odsiaduje on wyrok w polskim więzieniu. Temat filmu i jego fabuła powstały na podstawie materiałów, które reżyser Patryk Vega zebrał podczas realizacji programów dokumentalnych dla Telewizji. To, czego nie można było pokazać w telewizji zostało zawarte w filmie. PitBull to opowieść o życiu i pracy policjantów z warszawskiego Wydziału Zabójstw, którzy niczym nie przypominają znanych z seriali supermanów. W tej pracy nie ma samotników. Łączy ich zawodowa solidarność i często - przyjaźń. Wciąż dokonują wyborów. Decyzje podjęte w pracy odbijają się na ich życiu osobistym. Muszą spotykać się i współpracować z bandytami, wtapiać się w środowisko przestępców. Płacą wysoką cenę za uprawianie tego zawodu. W zamian za to dostają pensję, która nie starcza ani na alimenty, ani na dom spokojnej starości po przejściu na emeryturę. Właśnie ci policjanci są często o krok od przejścia na drugą stronę barykady a tak naprawdę są blisko nas. Zajmują się sprawami, które są tuż obok.


Reżyseria: Patryk Vega
Scenariusz: Patryk Vega
Zdjęcia: Mirosław Brożek
Kierownictwo produkcji: Dorota Sachar-Nowe
Produkcja: Dziki Film, ATM Sp. z o.o.
Dystrybucja: Studio Interfilm
Obsada aktorska: Marcin Dorociński (podkomisarz Sławomir Desperski "Despero"), Janusz Gajos (młodszy aspirant Zbigniew Chyb "Benek"), Andrzej Grabowski (starszy aspirant Jacek Goc "Gebels"), Rafał Mohr (podkomisarz Krzysztof Magiera "Nielat"), Krzysztof Stroiński (aspirant Mirosław Saniewski "Metyl"), Ryszard Filipski (Wor), Małgorzata Foremniak (Kryśka Szymańczyk, partnerka "Metyla"), Jolanta Fraszyńska (żona tirowca), Jadwiga Jankowska-Cieślak (lekarz ostatniego kontaktu), Danuta Stenka (dzieciobójczyni), Weronika Rosati (Dżemma, córka Saida)

Nagrody filmowe


2005 - Patryk Vega Koszalin (KSF "Młodzi i Film")-nagroda za reżyserię
2005 - Marcin Dorociński Koszalin (KSF "Młodzi i Film")-nagroda aktorska
2005 - Patryk Vega Courmayeur (International Mystery Festival - Noir in Festival)-Nagroda Specjalna Jury za "odważną i uczciwą reżyserię filmu podejmującego brutalne i bardzo istotne społecznie tematy"
2005 - Marcin Dorociński Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego (do 1986 przyznawana przez tygodnik "Ekran")
2006 - Justyna Stolarz Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsze kostiumy; za rok2005
2006 - Jarosław Barzan Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepszy montaż; za rok2005